Bilgisayar (PC) özelliklerine bakmanın 6 yolu

Zaman zaman bilgisayar özelliklerine bakma ihtiyacı duyuyoruz. Bilgisayara bir oyun yüklerken veya Windows’u yükseltmeden önce sistem özelliklerini bilmek faydalı. Ayrıca bilgisayar düzgün çalışmadığında sorunu gidermek adına RAM, işlemci, ekran kartı gibi önemli bileşenlerin modelini bilmenin faydası olur. Bilgisayar yavaşladığında parçasını değiştirmeniz gerekip gerekmediğini veya yeni bir bilgisayar satın almanın zamanının gelip gelmediğini doğrulamak için PC özelliklerine bakma ihtiyacı duyabilirsiniz. Peki, PC özelliklerine nasıl bakılır? İşte Windows 7 laptop veya Windows bilgisayar özelliklerini öğrenme yolları:

Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ???

bilgisayar özelliklerine nasıl bakılırTam Boyutta Gör
Bilgisayar özelliklerine nereden bakılır? Ayarlar uygulaması, sistem bilgisi, DirectX tanı aracı, Powershell, komut istemi aracılığıyla ekran kartı, işlemci ve anakartınızın özelliklerinden Windows sürümü ve güncellemelere kadar sistem özelliklerine ilişkin birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. İşte 5 farklı yolla Windows 10 bilgisayar özelliklerine bakma:

Ayarlar ile PC özelliklerine bakma ??

PC özelliklerine bakma windows 10Tam Boyutta Gör
Hakkında sayfası, işlemci, bellek, Windows yükleme ayrıntıları gibi temel sistem özelliklerini içerir. Ayarlar uygulamasıyla tüm PC özelliklerine bakmak için şu adımları takip edin:
  1. Ayarlar’ı açın.
  2. Sistem’e tıklayın.
  3. Hakkında’ya tıklayın.
  4. Cihaz özellikleri bölümünde işlemci, sistem belleği (RAM), mimari (32 bit/64 bit), kalem desteği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yeri gelmişken, Windows özellikleri nereden bakılır? sorusunu da yanıtlayalım. Windows teknik özellikleri bölümü altında Windows özelliklerine bakabilirsiniz. Edisyon, kullandığınız Windows sürümünü (Windows 10 Pro, Windows 10 Home gibi) gösterir. Sürüm, şu anda bilgisayarda bulunan Windows sürümünü gösterir ve sürüm numarası belli aralıklarla yayınlanan güncellemelerle değişir. Yüklenme tarihi, son özellik güncellemenin kurulduğu tarihi belirtir. İS derlemesi, sürümün yapı numarasını gösterir. İlk beş sayı sürümü temsil ederken noktadan sonraki her şey en son kalite güncellemesini temsil eder. Deneyim, bilgisayarda yüklü olan servis paketi sürümünü gösterir.